Zeus na horyzoncie, #spisekolimpu3 złamany!

Zeus Imperial IPA - parametry i chmieleTrzecia zagadka z cyklu #spisekolimpu miała nieco ograniczyć użycie specjalistycznego oprogramowania używanego w steganografii, a bazować bardziej na Waszej spostrzegawczości. Po raz kolejny nas nie zawiedliście, ale pod koniec widać było że oczywiste rozwiązania są czasem pomijane z powodu stresu na ostatniej prostej. Obrazek z lewej przedstawia teoretyczne parametry z programu Brewtarget oraz chmiele użyte do naszego piwa w stylu Imperial IPA, czyli wyczekiwanego od założenia Browaru Olimp Zeusa. Poniżej opis drogi, jaką musieli przebyć uczestnicy konkursu, którzy chcieli wygrać kryształowy pokal z Olimpu.

1. Uszkodzony kod QR.

Zaczęło się od kodu QR zamieszczonego w poprzednim wpisie… Jak szybko zauważyliście, nieco uszkodzonego. Pierwszym zadaniem było skompletowanie wszystkich części kodu zaszytych na stronie Olimpu (w tymczasowej etykiecie Hadesa), w strumieniu zdjęć w serwisie flickr oraz w zdjęciach w tle w serwisach twitter, Gooogle+ oraz Facebook. Po zebraniu wszystkich elementów kodu należało zmontować go w poprawną całość. Oczywiście modyfikacje fragmentów polegające na ich obrocie lub lustrzanym odbiciu nie były niczym dziwnym ;).

Kod QR - rozwiązanie

Szary element znajdował się na stronie Olimpu, pozostałe kolory na profilach w mediach społecznościowych kojarzących się z odpowiednimi kolorami.

2. Mitologia

Po zeskanowaniu kodu QR uczestnik był przenoszony, przez rejestrujący wejścia skrót http;//skroc.pl/alkmena do dokumentu w serwisie pastebin.com o treści:

38°19′12″N 23°19′03″E
Sprawdź czy znajdziesz tam coś z naszego repertuaru.

Współrzędne geograficzne greckiego miasta Teby w połączeniu z poleceniem poszukiwania naszych piw powinny skierować Was na mapę z miejscami, w których można dostać piwa z Olimpu, najlepiej otwartą bezpośrednio w Google Maps, gdzie, oprócz fińskiego Tampere (gdzie faktycznie można dorwać nasze piwo) , można było znaleźć dodatkowy znacznik w Grecji. Podpis miejsca wyglądał następująco.

TEby

Ową kobietą była Alkmena z nazwy linku, matka herosa Heraklesa. Wystarczyło poczytać o jej mężach by, wchodząc pod adresy skroc.pl/radamantys i skroc.pl/amfitrion, trafić na kolejne wskazówki opublikowane na łamach pastebin.com. Amfitrion przekazał wiadomość, która dla wielu była wystarczająca.

Znajdź na Wikipedii bohaterów mitologii greckiej, których pogardliwie można nazwać: Szparagiem w Kosmosie, Władcą Mrówek i Wąchaczem Zmarłych. Podpowiemy że obecnie pracują razem. Zsumuj odsłony artykułów na ich temat z dnia, w którym zaczęliśmy aktywność na twitterze. I czekaj na dalsze wskazówki…

Jeśli jednak ktoś miałby jeszcze wątpliwości, wskazówka Radamantysa głosiła:

Nie reaguję na próby obrażania mnie. Nic nie podpowiem.

Osobami do wyszukania byli oczywiście trzej sędziowie zmarłych z Hadesu:

  • Radamantys (którego imieniem nazwano roślinę z rodziny szparagowatych oraz planetoida 38083),
  • Ajakos (dla którego Zeus zamienił mrówki żyjące na wyspie Egina w ludzi, by Ajakos mógł stać się królem nowego ludu – Myrmidonów),
  • Minos (który, wg bliższych współczesności interpretacjom, ma segregować grzeszników za pomocą węchu).

Zgodnie z poleceniem, należało sprawdzić ile odsłon miały w sumie powyższe strony z Wikipedii w dniu zapoczątkowania naszej aktywności w serwisie twitter (21.10.2013). statystyki takie udostępnia sama Wikipedia. Po zsumowaniu odsłon powinniście otrzymać liczbę 103.

Historia Wiki

3. Tomasz Kopyra i ostatnia prosta.

Wieczorem 8 lutego w mediach społecznościowych umieściliśmy link do recenzji Afrodyty w wykonaniu Tomka Kopyry (z bloga blog.kopyra.com :P) z informacją, ze to on posiada hasło do kolejnego etapu zagadki, oraz że należy je wpisać w stosowne pole pod adresem skroc.pl/spisekolimpu3.

Jak się okazało, etap ten sprawił Wam chyba najwięcej problemów. Hasło do ostatniej fazy zabawy padło w 103 sekundzie klipu i brzmiało: uwarzone. Po wpisaniu poprawnego hasła trafialiście na dziwny plik dźwiękowy o nazwie „węgierski informator” w serwisie dropbox.com. Odtworzenie pliku wspak skutkowało pojawieniem się czytanego przez naszego piwowara komunikatu:

Gratulacje, jesteś już na ostatniej prostej. Teraz pomyśl w jakim lokalu odbędzie się premiera Hadesa i wklej jego nazwę tam gdzie zwykle. W nagrodę otrzymasz parametry Zeusa oraz, jeśli będziesz pierwszy, naszą nagrodę.

Pod linkiem skroc.pl/piwoteka znajdował się obrazek, który widzicie u góry tego wpisu. Serdecznie gratulujemy osobie płci pięknej kryjącej się pod pseudonimem Miaufomet Pantherinae. Zaprosiliśmy już koleżankę wraz z osobą towarzyszącą na premierę Hadesa do Piwoteki, gdzie wręczymy szkło i kilka razy je napełnimy 😉

Dzięki wszystkim za kolejną porcję świetnej zabawy. Na pewno pojawią się kolejne…

P.S. Statystyki linków w momencie wygranej przedstawiały się następująco:

  • Alkmena – 20 wejść (20 osób odtworzyło kod QR),
  • Amfitrion – 18 wejść (18 osób znalazło punkt na mapie i złapało o co chodzi z jego opisem),
  • Radamantys – 4 wejścia (4 z 18 osób odwiedziło nieobowiązkową informację od drugiego męża Alkmeny),
  • spisekolimpu3 – 6 wejść (6 osób wyłowiło hasło z recenzji Tomka Kopyry),
  • Zabawa trwała od 17:58 dnia 7 lutego do 13:49 dnia 9 lutego 😉
Advertisements

One thought on “Zeus na horyzoncie, #spisekolimpu3 złamany!

  1. Pingback: Browary rozdają prezenty | Kilka Słów O Piwie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s