#spisekolimpu: rozwiązanie zagadki numer dwa

Kryształowy pokal Browaru OlimpPoczątek roku dla śledzących Browar Olimp łączył się z niemałym wysiłkiem intelektualnym. Zmagali się z szyframi oraz informacjami zakodowanymi w obrazach, szukając kolejnej porcji danych na temat Hadesa (który już leżakuje). Prześledźmy razem drogę, jaką musiała pokonać osoba chcąca wygrać prototyp kryształowego pokala Olimpu, który prawdopodobnie nigdy nie trafi do seryjnej produkcji (zdjęcie nagrody widzicie po lewej)… Zabawę zaczął ten wpis, a w jego treści pojawiła się informacja o tym, że wszystkie elementy potrzebne do przejścia dalej łączy liczba 10.

1.Pierwszym odruchem każdego miłośnika internetowych rebusów (chociażby popularnego swego czasu serwisu zestriddle czy dużo trudniejszych łamigłówek tworzonych ostatnio przez tajemniczą grupę Cicada 3301)  jest najczęściej zajrzenie do źródła strony (w Firefoksie i Chrome za pomocą skrótu Ctrl+U). Po przyjrzeniu się znajdujemy ciąg „101010” w alternatywnym opisie obrazka ilustrującego wpis. Kolor oznaczony kodem #101010 użyty do napisania słowa „Hades” widoczny jest nawet bez spoglądania w źródło. Wiemy już zatem że do dalszej zabawy potrzebny był plik graficzny z postaciami z dotychczasowych etykiet oraz słowo „Hades”. W źródle (lub zaznaczając biały tekst na białym tle na końcu wpisu) znaleźć można jeszcze jedną informację (ilustracja poniżej).

hint

2. Rozprawienie się z informacją zakodowaną w obrazie uważałem za najtrudniejszy etap łamigłówki. Cały problem polegał na tym, że trzeba było wiedzieć coś o technikach ukrywania informacji w obrazach oraz umieć tą wiedzę zastosować w praktyce. Pobrany plik trzeba było wrzucić w program do kodowania informacji w obrazach… Ale najpierw trzeba było się dowiedzieć, którego programu użyć (oraz ów program zdobyć). Można było strzelać lub użyć darmowego oprogramowania stegdetect, służącego do rozpoznawania obrazów zawierających ukrytą wiadomość. Po pobraniu (także darmowego) pakietu JPHIDE/JPSEEK wystarczyło podać programowi plik i hasło „hades”.

3. Zakodowany w obrazie plik tekstowy zawierał następującą informację:

Gratulacje, jesteś o jeden krok dalej.
Dalszych wskazówek poszukaj na blogu Browaru Olimp.

Pozdrawiamy, #FFFFFF i #FF00CC.

Podpis (czyli biel i róż w postaci kodów kolorów w formacie HTML) kierować miały na panów White’a i Pinkmana z serialu „Breaking Bad„. A ci z kolei naprowadzali na wpis, w którym należało szukać kolejnych informacji…

4. We wpisie o wspólnej premierze Hery i Prometeusza Wet Hopping (która to premiera, z racji dowcipów na temat tajemniczego białego proszku dosypywanego do Hery, promowana była plakatem nawiązującym do serialu) wystarczyło znów poszukać informacji zapisanej białym fontem na białym tle. Informacja brzmiąca „aHR0cDovL3Nrcm9jLnBsL29saW1w” była zaszyfrowana algorytmem base64, który rozszyfrować można nawet za pomocą narzędzi online.

5. Rozszyfrowanie wiadomości ujawniało adres skroc.pl/olimp, pod którym znajdował się plik pudlo.jpg ze zdjęciem popiersia Gajusza Juliusza Cezara.

pudlo

6. Odniesienie do rzymskiego dyktatora nie było przypadkowe, bowiem ostatni etap zagadki wymagał użycia Szyfru Cezara na końcówce adresu ze skracarki. Pod adresem skroc.pl/rolps znajdowało się zdjęcie przedstawiające komplet parametrów Hadesa oraz próbkę piwa z fermentora. Poniższe zdjęcie pod wpisem na Facebooku wstawił jako pierwszy Artur Woźny (jednak okazało się, że znalazł je na naszym serwerze innymi drogami ;)). Po ukryciu jego odpowiedzi zagadkę (po drobnych problemach po naszej stronie) jako pierwszy rozwiązał Paweł Kucypera, któremu jeszcze raz serdecznie gratulujemy! W tym miejscu obiecujemy że to nie koniec projektu #spisekolimpu (tworzenie zagadek jest równie wciągające co ich rozwiązywanie). Poziom trudności zapewne znów nieco wzrośnie, wiemy że do etapu z Cezarem dotarło maksymalnie 40 osób (nie wiemy czy każdy klikał w link tylko raz). Do usłyszenia niebawem 😉

Hades RIS parametry

Advertisements

One thought on “#spisekolimpu: rozwiązanie zagadki numer dwa

  1. Pingback: #spisekolimpu: zagadka trzecia i zapowiedź premiery Hadesa. | Browar Olimp

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s